02/ 3946 1887 | 0907 838 459 nasadoktorka2016@gmail.com NÁVOD NA OBJEDNÁVANIE

Dojčenie a príkrmy

Potrebné základné informácie

Dojčenie je najprirodzenejší a najlepší spôsob výživy dieťaťa. Materské mlieko obsahuje všetko dôležité pre rast a vývoj dieťaťa počas prvého polroka života, v období medzi 5. – 6. mesiacom je čas na zavádzanie prvých príkrmov.

Ďalšie dojčenie môže napr. podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pokračovať až do 2 rokov veku dieťaťa prípadne aj dlhšie.

Materské mlieko svojím zložením zodpovedá meniacim sa potrebám novorodenca a dojčaťa. Mení sa nielen v priebehu prvých dní (kolostrum, prechodné mlieko, zrelé mlieko), ale aj v priebehu jedného dojčenia (tzv. predné mlieko – bohaté na vodu a cukor a zadné mlieko – bohaté na tuk a vitamíny rozpustné v tukoch).

Materské mlieko obsahuje ideálny pomer cukrov, tukov a bielkovín. Ďalej je veľmi bohaté na cholesterol a obsahuje vitamíny, minerály a stopové prvky, väčšinou v dostatočnom množstve, ak matka sama netrpí ich nedostatkom. Dieťaťu sa musí dodávať vitamín D prípadne vitamín K a po dovŕšení 4. mesiaca života aj železo v podobe príkrmov.

Mimoriadne zriedkavo je dojčenie kontraindikované zo strany matky – závažné infekcie (napr. AIDS, aktívna tuberkulóza), narkománia a ešte zriedkavejsie zo strany dieťaťa – galaktosémia (vrodené metabolické ochorenie).

Dojčiaca matka by sa mala zdravo stravovať, nefajčiť, nepiť alkohol, nepožívať návykové psychotropné látky – drogy a pri potrebe užívania liekov, by sa mala poradiť s lekárom.

Výhody dojčenia pre dieťa:

 • Podpora vývoja a dozrievania funkcií imunitného systému dieťaťa
 • Ochrana pred infekciami (zápaly ciest dýchacích, stredného ucha, hnačkové ochorenia)
 • Ochrana pred rozvojom niektorých alergií napr. astmy
 • Menšie riziko vzniku cukrovky typ 1
 • Menšie riziko náhleho úmrtia dojčaťa
 • Menšie riziko nekrotizujúcej enterokolitídy (ťažké poškodenie čreva) u predčasne narodených
 • Menšie riziko vzniku obezity v neskoršom veku dieťaťa
 • Správny vývoj kostí

Výhody dojčenia pre matku:

 • Dojčenie posilňuje citové puto medzi matkou a dieťaťom
 • Hormón vyplavovaný pri dojčení podporuje zavinutie maternice po pôrode
 • Dojčenie znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka a vaječníkov, ako aj vzniku cukrovky typ 2 a hypertenzie (vysokého tlaku)
 • Materské mlieko je najpohodlnejší a najlacnejší spôsob výživy – je vždy po ruke a má správnu teplotu

Zásady správneho dojčenia:

 • Začať dojčiť čo najskôr, optimálne do 30 minút po pôrode a dojčiť na požiadanie (kedykoľvek má dieťa záujem)
 • Výlučné dojčenie – počas pobytu v pôrodnici by novorodenec nemal dostávať žiadnu inú tekutinu či potravu okrem materského mlieka. Podávanie čaju, glukózy či umelého mlieka je z hľadiska výživy úplne zbytočné.
 • Dieťa pri nekomplikovanom popôrodnom priebehu nedokrmovať!
 • Ak musí byť dieťa dokrmované, robíme tak pomocou cievky popri bradavke, alebo prste, prípadne dokrmujeme striekačkou. Nepoužívame fľašu! Použitie fľaše kazí postupne schopnosť a vôľu dieťaťa sať.
 • Dojčenie nemá byť pre mamičku bolestivé – v prípade pretrvávajúcich bolestiach je nutné preveriť techniku dojčenia.
 • Pre mamičku je nevyhnutná podpora okolia.
 • Ak je dieťa plne dojčené, netreba mu ponúkať žiadne iné tekutiny.
 • Pri väčšine horúčkovitých ochorení matky nie je potrebné dojčenie ukončiť.
 • Dôležitá je starostlivosť o prsníky – umývame ich len čistou vodou bez použitia mydiel a dezinfekčných prostriedkov, ktoré môžu narušiť ochranné vrstvy a zvlhčovanie pokožky a takisto podľa ktorého je dieťa schopné prsia svojej mamy nájsť, po dojčení nechať voľne zaschnúť, často meniť prsné vložky, ak krémovať bradavky tak lanolínom.

Užitočné odkazy:  
www.mamila.sk      
www.institutdojcenia.sk    
www.nutriklub.sk 
https://www.1000dni.sk/nutricne-programovanie/sprievodca-prvymi-prikrmami-s-agatou-lekes/

Platné prevádzkové (ordinačné) hodiny sú uvedené len na stránke:
https://www.nasa-doktorka.sk/#ordinacne-hodiny

 

Ako sa objednať cez eČasenku

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť ráno od 7:15 hod, štvrtky od 12:00 hod
až do ukončenia vydávania časeniek v závislosti od počtu objednaných detí.

1. Vstup na dnes

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť v ten deň (dnes) ráno od 7:15 hod., štvrtky od 12:00 hod. až do ukončenia vydávania časeniek, ktoré závisí od počtu objednaných detí, kedy sa systém vypne a okno s nadpisom: Poradové číslo na dnes zmení farbu na šedú (na rozdiel od pôvodne tmavo modrej), čo znamená že v daný deň sa e-časenka nedá objednať, lebo kapacita ambulancie je naplnená.

2. Vstup na iný deň

Do poradia sa dá prihlásiť na určitý deň vopred (vydávané sú poradové čísla 4 až 8).  V prípade, že na daný deň sú už vydané časenky do č. 8, systém automaticky uzavrie možnosť objednať sa a ukáže  sa informácia: Nie je voľné číslo – na tento deň a službu už bohužiaľ nie je voľné číslo.

V tomto prípade sa dá do poradia prihlásiť nasledujúci (t.j. aktuálny) deň od 7:15, štvrtky od 12:00 ako je popisané v hornom odstavci „1. Vstup na dnes“.

V prípade, že si zadáte objednanie s privolaním: Zaradiť sa s privolaním“, Vám bude zaslaná privolávajúca – spätná SMS asi 30 min. pred plánovaným začiatkom Vášho vyšetrenia.

Dôležité upozornenie: V prípade náhle vzniknutých závažných akútnych ťažkostí (napr.: dusenie – sťažené dýchanie, zmena vedomia, správania, apatia, febrilné kŕče), keď sa nedá objednať časenka, príďte neodkladne na vyšetrenie bez objednania v čase ord. hodín pre choré deti alebo urgentný príjem – NÚDCH Kramáre, Limbová 1, Bratislava.

Ako objednávať lieky

 1. Objednať si môžete lieky, ktoré máte odporučené špecialistom, dávate si ich predpisovať aspoň druhýkrát a uvediete tam: dávkovanie lieku, meno špecialistu, dátum poslednej kontroly u neho.
 2. Objednať si môžete lieky, na ktorých ste sa s nami na ambulancii dohovorili, napr. očkovacie látky, Vigantol, alebo sme ich odporučili na dlhodobejšie užívanie a už sa Vám minuli. Tiež treba uviesť približne kedy (napr. pri poslednej návšteve) a s kým z nás ste sa dohovorili.
 3. Objednať si nemôžete lieky, o ktorých si Vy myslíte, že ich teraz Vaše dieťa potrebuje, aj keď ich v minulosti užívalo, napr. lokálne alebo celkové antibiotiká, alebo antihistaminiká (Fenistil). Objednanie receptu v takomto prípade treba urobiť mailom alebo telefonicky (kde vysvetlíte aktuálne okolnosti Vašej požiadavky)