02/ 3946 1887 | 0907 838 459 nasadoktorka2016@gmail.com NÁVOD NA OBJEDNÁVANIE

Dojčenie a príkrmy

Potrebné základné informácie

Dojčenie je najprirodzenejší a najlepší spôsob výživy dieťaťa. Materské mlieko obsahuje všetko dôležité pre rast a vývoj dieťaťa počas prvého polroka života, v období medzi 5. – 6. mesiacom je čas na zavádzanie prvých príkrmov.

Ďalšie dojčenie môže napr. podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pokračovať až do 2 rokov veku dieťaťa prípadne aj dlhšie.

Materské mlieko svojím zložením zodpovedá meniacim sa potrebám novorodenca a dojčaťa. Mení sa nielen v priebehu prvých dní (kolostrum, prechodné mlieko, zrelé mlieko), ale aj v priebehu jedného dojčenia (tzv. predné mlieko – bohaté na vodu a cukor a zadné mlieko – bohaté na tuk a vitamíny rozpustné v tukoch).

Materské mlieko obsahuje ideálny pomer cukrov, tukov a bielkovín. Ďalej je veľmi bohaté na cholesterol a obsahuje vitamíny, minerály a stopové prvky, väčšinou v dostatočnom množstve, ak matka sama netrpí ich nedostatkom. Dieťaťu sa musí dodávať vitamín D prípadne vitamín K a po dovŕšení 4. mesiaca života aj železo v podobe príkrmov.

Mimoriadne zriedkavo je dojčenie kontraindikované zo strany matky – závažné infekcie (napr. AIDS, aktívna tuberkulóza), narkománia a ešte zriedkavejsie zo strany dieťaťa – galaktosémia (vrodené metabolické ochorenie).

Dojčiaca matka by sa mala zdravo stravovať, nefajčiť, nepiť alkohol, nepožívať návykové psychotropné látky – drogy a pri potrebe užívania liekov, by sa mala poradiť s lekárom.

Výhody dojčenia pre dieťa:

  • Podpora vývoja a dozrievania funkcií imunitného systému dieťaťa
  • Ochrana pred infekciami (zápaly ciest dýchacích, stredného ucha, hnačkové ochorenia)
  • Ochrana pred rozvojom niektorých alergií napr. astmy
  • Menšie riziko vzniku cukrovky typ 1
  • Menšie riziko náhleho úmrtia dojčaťa
  • Menšie riziko nekrotizujúcej enterokolitídy (ťažké poškodenie čreva) u predčasne narodených
  • Menšie riziko vzniku obezity v neskoršom veku dieťaťa
  • Správny vývoj kostí

Výhody dojčenia pre matku:

  • Dojčenie posilňuje citové puto medzi matkou a dieťaťom
  • Hormón vyplavovaný pri dojčení podporuje zavinutie maternice po pôrode
  • Dojčenie znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka a vaječníkov, ako aj vzniku cukrovky typ 2 a hypertenzie (vysokého tlaku)
  • Materské mlieko je najpohodlnejší a najlacnejší spôsob výživy – je vždy po ruke a má správnu teplotu

Zásady správneho dojčenia:

  • Začať dojčiť čo najskôr, optimálne do 30 minút po pôrode a dojčiť na požiadanie (kedykoľvek má dieťa záujem)
  • Výlučné dojčenie – počas pobytu v pôrodnici by novorodenec nemal dostávať žiadnu inú tekutinu či potravu okrem materského mlieka. Podávanie čaju, glukózy či umelého mlieka je z hľadiska výživy úplne zbytočné.
  • Dieťa pri nekomplikovanom popôrodnom priebehu nedokrmovať!
  • Ak musí byť dieťa dokrmované, robíme tak pomocou cievky popri bradavke, alebo prste, prípadne dokrmujeme striekačkou. Nepoužívame fľašu! Použitie fľaše kazí postupne schopnosť a vôľu dieťaťa sať.
  • Dojčenie nemá byť pre mamičku bolestivé – v prípade pretrvávajúcich bolestiach je nutné preveriť techniku dojčenia.
  • Pre mamičku je nevyhnutná podpora okolia.
  • Ak je dieťa plne dojčené, netreba mu ponúkať žiadne iné tekutiny.
  • Pri väčšine horúčkovitých ochorení matky nie je potrebné dojčenie ukončiť.
  • Dôležitá je starostlivosť o prsníky – umývame ich len čistou vodou bez použitia mydiel a dezinfekčných prostriedkov, ktoré môžu narušiť ochranné vrstvy a zvlhčovanie pokožky a takisto podľa ktorého je dieťa schopné prsia svojej mamy nájsť, po dojčení nechať voľne zaschnúť, často meniť prsné vložky, ak krémovať bradavky tak lanolínom.

Užitočné odkazy:  
www.mamila.sk      
www.institutdojcenia.sk    
www.nutriklub.sk 
https://www.1000dni.sk/nutricne-programovanie/sprievodca-prvymi-prikrmami-s-agatou-lekes/

Platné prevádzkové (ordinačné) hodiny sú uvedené len na stránke:
https://www.nasa-doktorka.sk/#ordinacne-hodiny

 

Ako sa objednať cez eČasenku

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť ráno od 7:15 hod, štvrtky od 12:00 hod
až do ukončenia vydávania časeniek v závislosti od počtu objednaných detí.

1. Vstup na dnes

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť v ten deň (dnes) ráno od 7:15 hod., štvrtky od 12:00 hod. až do ukončenia vydávania časeniek, ktoré závisí od počtu objednaných detí, kedy sa systém vypne a okno s nadpisom: Poradové číslo na dnes zmení farbu na šedú (na rozdiel od pôvodne tmavo modrej), čo znamená že v daný deň sa e-časenka nedá objednať, lebo kapacita ambulancie je naplnená.

Na daný (dnešný) deň sa dá tiež prihlásiť v ten deň ráno od 7:15 hod, štvrtky od 12:00 hod. až do ukončenia vydávania časeniek v závislosti od počtu objednaných detí, priamo v čakárni našej ambulancie – vytlačením poradového lístka – tento spôsob teraz v čase koronavírusovej pandémie NEODPORÚČAME, keďže počet osôb v ambulancii má byť limitovaný. Ak si týmto spôsom časenku vytlačíte, treba o tom ihneď informovať sestričku.

2. Vstup na iný deň

Do poradia sa dá prihlásiť na určitý deň vopred (vydávané sú poradové čísla 4 až 8).  V prípade, že na daný deň sú už vydané časenky do č. 8, systém automaticky uzavrie možnosť objednať sa a ukáže  sa informácia: Nie je voľné číslo – na tento deň a službu už bohužiaľ nie je voľné číslo.

V tomto prípade sa dá do poradia prihlásiť nasledujúci (t.j. aktuálny) deň od 7:15, štvrtky od 12:00 ako je popisané v hornom odstavci „1. Vstup na dnes“.

V prípade, že si zadáte objednanie s privolaním: Zaradiť sa s privolaním“, Vám bude zaslaná privolávajúca – spätná SMS asi 30 min. pred plánovaným začiatkom Vášho vyšetrenia.

Dôležité upozornenie: V prípade náhle vzniknutých závažných akútnych ťažkostí (napr.: dusenie – sťažené dýchanie, zmena vedomia, správania, apatia, febrilné kŕče), keď sa nedá objednať časenka, kontaktujte neodkladne našu ambulanciu telefonicky alebo osobne!

Ako objednávať lieky

  1. Objednať si môžete lieky, ktoré máte odporučené špecialistom, dávate si ich predpisovať aspoň druhýkrát a uvediete tam: dávkovanie lieku, meno špecialistu, dátum poslednej kontroly u neho.
  2. Objednať si môžete lieky, na ktorých ste sa s nami na ambulancii dohovorili, napr. očkovacie látky, Vigantol, alebo sme ich odporučili na dlhodobejšie užívanie a už sa Vám minuli. Tiež treba uviesť približne kedy (napr. pri poslednej návšteve) a s kým z nás ste sa dohovorili.
  3. Objednať si nemôžete lieky, o ktorých si Vy myslíte, že ich teraz Vaše dieťa potrebuje, aj keď ich v minulosti užívalo, napr. lokálne alebo celkové antibiotiká, alebo antihistaminiká (Fenistil). Objednanie receptu v takomto prípade treba urobiť mailom alebo telefonicky (kde vysvetlíte aktuálne okolnosti Vašej požiadavky)