02/ 3946 1887 | 0907 838 459 nasadoktorka2016@gmail.com NÁVOD NA OBJEDNÁVANIE

Režim pri ovčích kiahňach (varicella)

 • pri podozrení na ovčie kiahne treba mailom/telefonicky/osobne kontaktovať našu ambulanciu a dohodnúť spôsob stanovenia diagnózy; vyšetrenie dieťaťa na ambulancii je možné len po dohovore a nie je vždy nevyhnutne potrebné
 • pri potvrdení diagnózy je nutný zápis do zdravotnej dokumentácie
 • výsev sa v prvých dňoch zintenzívňuje, kulminuje okolo 4. dňa, následne vezikuly (pľuzgieriky) postupne zaschýnajú
 • pri výseve odporúčame 1 x denne kúpeľ v slabo ružovom roztoku hypermangánu – MgSO4 (hypermangán je voľno-predajný v lekárni, pár fialových zrniek sa pridá do kúpeľa)
 • proti svrbeniu podávame Fenistil kvapky 3xdenne podľa váhy dieťaťa (liek je na predpis, v prípade potreby predpisu kontaktujte našu ambulanciu cez funkciu na našej webovej stránke e-recept)
 • teplotu znižujeme ako pri každom inom ochorení (paracetamol 15 mg/kg/dávku, každých 6 hodín a ibuprofen (Nurofen), len po dohovore   s lekárom) **
 • výsev nenatierať, koža sa pod krémom/púdrom častejšie zapaľuje a infikuje
 • infekčnosť dieťaťa pretrváva do zaschnutia poslednej vyrážky
 • počas kiahní (v prípade ak nie je zvýšená teplota) sa môže ísť von len na krátku prechádzku, bez stretnutia s ľuďmi
 • po odoznení vyrážok pretrváva u dieťaťa znížená imunita, preto odporúčame kľudový režim a nástup do kolektívu 3 týždne od začiatku ochorenia
 • v prípade komplikácii (veľmi silný výsev, vysoké teploty,..) kontaktujte neodkladne našu ambulanciu

**Pochybnosti pri podávaní Nurofenu (ibuprofenu) -SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU uvádza: „Výnimočne môžu byť ovčie kiahne prítomné na počiatku závažných infekčných komplikácií kože a mäkkých tkanív. Dosiaľ nemožno vylúčiť, že NSAID (napr. Ibuprofen) prispievajú k zhoršeniu týchto infekcií. Preto sa odporúča vyhýbať sa užívaniu ibuprofénu v prípade ovčích kiahní.

Predošlý článok

Ďalší článok

Platné prevádzkové (ordinačné) hodiny sú uvedené len na stránke:
https://www.nasa-doktorka.sk/#ordinacne-hodiny

 

Ako sa objednať cez eČasenku

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť ráno od 7:15 hod, štvrtky od 12:00 hod
až do ukončenia vydávania časeniek v závislosti od počtu objednaných detí.

1. Vstup na dnes

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť v ten deň (dnes) ráno od 7:15 hod., štvrtky od 12:00 hod. až do ukončenia vydávania časeniek, ktoré závisí od počtu objednaných detí, kedy sa systém vypne a okno s nadpisom: Poradové číslo na dnes zmení farbu na šedú (na rozdiel od pôvodne tmavo modrej), čo znamená že v daný deň sa e-časenka nedá objednať, lebo kapacita ambulancie je naplnená.

Na daný (dnešný) deň sa dá tiež prihlásiť v ten deň ráno od 7:15 hod, štvrtky od 12:00 hod. až do ukončenia vydávania časeniek v závislosti od počtu objednaných detí, priamo v čakárni našej ambulancie – vytlačením poradového lístka – tento spôsob teraz v čase koronavírusovej pandémie NEODPORÚČAME, keďže počet osôb v ambulancii má byť limitovaný. Ak si týmto spôsom časenku vytlačíte, treba o tom ihneď informovať sestričku.

2. Vstup na iný deň

Do poradia sa dá prihlásiť na určitý deň vopred (vydávané sú poradové čísla 4 až 8).  V prípade, že na daný deň sú už vydané časenky do č. 8, systém automaticky uzavrie možnosť objednať sa a ukáže  sa informácia: Nie je voľné číslo – na tento deň a službu už bohužiaľ nie je voľné číslo.

V tomto prípade sa dá do poradia prihlásiť nasledujúci (t.j. aktuálny) deň od 7:15, štvrtky od 12:00 ako je popisané v hornom odstavci „1. Vstup na dnes“.

V prípade, že si zadáte objednanie s privolaním: Zaradiť sa s privolaním“, Vám bude zaslaná privolávajúca – spätná SMS asi 30 min. pred plánovaným začiatkom Vášho vyšetrenia.

Dôležité upozornenie: V prípade náhle vzniknutých závažných akútnych ťažkostí (napr.: dusenie – sťažené dýchanie, zmena vedomia, správania, apatia, febrilné kŕče), keď sa nedá objednať časenka, kontaktujte neodkladne našu ambulanciu telefonicky alebo osobne!

Ako objednávať lieky

 1. Objednať si môžete lieky, ktoré máte odporučené špecialistom, dávate si ich predpisovať aspoň druhýkrát a uvediete tam: dávkovanie lieku, meno špecialistu, dátum poslednej kontroly u neho.
 2. Objednať si môžete lieky, na ktorých ste sa s nami na ambulancii dohovorili, napr. očkovacie látky, Vigantol, alebo sme ich odporučili na dlhodobejšie užívanie a už sa Vám minuli. Tiež treba uviesť približne kedy (napr. pri poslednej návšteve) a s kým z nás ste sa dohovorili.
 3. Objednať si nemôžete lieky, o ktorých si Vy myslíte, že ich teraz Vaše dieťa potrebuje, aj keď ich v minulosti užívalo, napr. lokálne alebo celkové antibiotiká, alebo antihistaminiká (Fenistil). Objednanie receptu v takomto prípade treba urobiť mailom alebo telefonicky (kde vysvetlíte aktuálne okolnosti Vašej požiadavky)