02/ 3946 1887 | 0907 838 459 nasadoktorka2016@gmail.com NÁVOD NA OBJEDNÁVANIE

Režim pri ovčích kiahňach (varicella)

  • pri podozrení na ovčie kiahne treba mailom/telefonicky/osobne kontaktovať našu ambulanciu a dohodnúť spôsob stanovenia diagnózy; vyšetrenie dieťaťa na ambulancii je možné len po dohovore a nie je vždy nevyhnutne potrebné
  • pri potvrdení diagnózy je nutný zápis do zdravotnej dokumentácie
  • výsev sa v prvých dňoch zintenzívňuje, kulminuje okolo 4. dňa, následne vezikuly (pľuzgieriky) postupne zaschýnajú
  • pri výseve odporúčame 1 x denne kúpeľ v slabo ružovom roztoku hypermangánu – MgSO4 (hypermangán je voľno-predajný v lekárni, pár fialových zrniek sa pridá do kúpeľa)
  • proti svrbeniu podávame Fenistil kvapky 3xdenne podľa váhy dieťaťa (liek je na predpis, v prípade potreby predpisu kontaktujte našu ambulanciu cez funkciu na našej webovej stránke e-recept)
  • teplotu znižujeme ako pri každom inom ochorení (paracetamol 15 mg/kg/dávku, každých 6 hodín a ibuprofen (Nurofen), len po dohovore   s lekárom) **
  • výsev nenatierať, koža sa pod krémom/púdrom častejšie zapaľuje a infikuje
  • infekčnosť dieťaťa pretrváva do zaschnutia poslednej vyrážky
  • počas kiahní (v prípade ak nie je zvýšená teplota) sa môže ísť von len na krátku prechádzku, bez stretnutia s ľuďmi
  • po odoznení vyrážok pretrváva u dieťaťa znížená imunita, preto odporúčame kľudový režim a nástup do kolektívu 3 týždne od začiatku ochorenia
  • v prípade komplikácii (veľmi silný výsev, vysoké teploty,..) kontaktujte neodkladne našu ambulanciu

**Pochybnosti pri podávaní Nurofenu (ibuprofenu) -SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU uvádza: „Výnimočne môžu byť ovčie kiahne prítomné na počiatku závažných infekčných komplikácií kože a mäkkých tkanív. Dosiaľ nemožno vylúčiť, že NSAID (napr. Ibuprofen) prispievajú k zhoršeniu týchto infekcií. Preto sa odporúča vyhýbať sa užívaniu ibuprofénu v prípade ovčích kiahní.

Predošlý článok

Ďalší článok

Platné prevádzkové (ordinačné) hodiny sú uvedené len na stránke:
https://www.nasa-doktorka.sk/#ordinacne-hodiny

 

Ako sa objednať cez eČasenku

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť ráno od 7:15 hod, štvrtky od 12:00 hod
až do ukončenia vydávania časeniek v závislosti od počtu objednaných detí.

1. Vstup na dnes

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť v ten deň (dnes) ráno od 7:15 hod., štvrtky od 12:00 hod. až do ukončenia vydávania časeniek, ktoré závisí od počtu objednaných detí, kedy sa systém vypne a okno s nadpisom: Poradové číslo na dnes zmení farbu na šedú (na rozdiel od pôvodne tmavo modrej), čo znamená že v daný deň sa e-časenka nedá objednať, lebo kapacita ambulancie je naplnená.

2. Vstup na iný deň

Do poradia sa dá prihlásiť na určitý deň vopred (vydávané sú poradové čísla 4 až 8).  V prípade, že na daný deň sú už vydané časenky do č. 8, systém automaticky uzavrie možnosť objednať sa a ukáže  sa informácia: Nie je voľné číslo – na tento deň a službu už bohužiaľ nie je voľné číslo.

V tomto prípade sa dá do poradia prihlásiť nasledujúci (t.j. aktuálny) deň od 7:15, štvrtky od 12:00 ako je popisané v hornom odstavci „1. Vstup na dnes“.

V prípade, že si zadáte objednanie s privolaním: Zaradiť sa s privolaním“, Vám bude zaslaná privolávajúca – spätná SMS asi 30 min. pred plánovaným začiatkom Vášho vyšetrenia.

Dôležité upozornenie: V prípade náhle vzniknutých závažných akútnych ťažkostí (napr.: dusenie – sťažené dýchanie, zmena vedomia, správania, apatia, febrilné kŕče), keď sa nedá objednať časenka, príďte neodkladne na vyšetrenie bez objednania v čase ord. hodín pre choré deti alebo urgentný príjem – NÚDCH Kramáre, Limbová 1, Bratislava.

Ako objednávať lieky

  1. Objednať si môžete lieky, ktoré máte odporučené špecialistom, dávate si ich predpisovať aspoň druhýkrát a uvediete tam: dávkovanie lieku, meno špecialistu, dátum poslednej kontroly u neho.
  2. Objednať si môžete lieky, na ktorých ste sa s nami na ambulancii dohovorili, napr. očkovacie látky, Vigantol, alebo sme ich odporučili na dlhodobejšie užívanie a už sa Vám minuli. Tiež treba uviesť približne kedy (napr. pri poslednej návšteve) a s kým z nás ste sa dohovorili.
  3. Objednať si nemôžete lieky, o ktorých si Vy myslíte, že ich teraz Vaše dieťa potrebuje, aj keď ich v minulosti užívalo, napr. lokálne alebo celkové antibiotiká, alebo antihistaminiká (Fenistil). Objednanie receptu v takomto prípade treba urobiť mailom alebo telefonicky (kde vysvetlíte aktuálne okolnosti Vašej požiadavky)