02/ 3946 1887 | 0907 838 459 nasadoktorka2016@gmail.com NÁVOD NA OBJEDNÁVANIE

Kliešte

Kliešte sú najrozšírenejšie parazity v Európe, ktoré sa živia krvou a na človeka môžu preniesť rôzne infekcie spôsobené baktériami a vírusmi, viď link: https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/co-sme-mali-vediet-o-kliestoch-alebo-nie-je-kliest-ako-kliest. Klinicky najzávažnejšie sú lymská borelióza a kliešťová encefalitída viď link: https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/kliestova-encefalitida. Aktuálny výskyt kliešťovej encefalitídy na Slovensku: https://www.uvzsr.sk/web/uvz/home/-/asset_publisher/lgbl/content/nezabudajte-ze-kliestovou-encefalitidou-sa-mozno-nakazit-aj-z-nepasterizovaneho-mlieka-ci-tepelne-neupravenych-mliecnych-vyrobkov. Lymská borelióza vyvolaná baktériou Borrelia burgdorferi je najčastejšie ochorenie prenášané poštípaním kliešťom, proti ktorému sa zatiaľ neočkuje, no je liečiteľné antibiotikami viď link: https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/lymska-borelioza-0

PREVENCIA

  • vyhýbajte sa miestam, v ktorých sa bežne kliešte vyskytujú – okraje listnatých lesov, vysoká tráva, kríky
  • v prírode noste vhodné oblečenie, zakrývajúce väčšiu časť tela (dlhé nohavice, ponožky, svetlý odev na ktorom kliešťa ľahšie zbadáte)
  • používajte vhodné repelenty
  • po návrate domov si prekontrolujte celé telo hlavne vlasatú časť  hlavy, za ušami, slabiny, pazuchy, podkolenné jamky
  • dôkladne sa okúpte po výlete a ošetrite oblečenie permethrinom v sušičke so suchým prádlom 4 min., s vlhkým 60 min., to spoľahlivo usmrtí všetky roztoče
  • využite možnosť očkovania proti kliešťovej encefalitíde od 1. roku života

ČO AK NÁJDEM NA KOŽI KLIEŠŤA

Najdôležitejšie je vybrať kliešťa ihneď ako ho nájdete. Nečakajte na to, aby kliešťa odstránil zdravotnícky personál, je to zbytočná strata času. Včasným vybratím kliešťa znižujete riziko prenosu infekcie (pri borelióze o vysokom riziku hovoríme už po 24 – 36 hod od prisatia). Kliešťa vyberáme ideálne pinzetou alebo inou pomôckou na to určenou (ak ju nemáte tak aj bežnou pinzetou), vykývaním alebo jemným ťahom, prípadne vatičkou s dezinfekčným roztokom a vykrútením/vytočením kliešťa z miesta prisatia. Je úplne jedno do akej strany točíte, hlavne kliešťa dostaňte von. Na vyberanie nepoužívame krémy ani oleje pre vyššie riziko dusenia kliešťa, ktorý sa snaží uvoľniť zovretie a tým uvoľňuje viac slín do rany čím zvyšuje riziko prenosu infekcie. Miesto prisatia následne vydezinfikujte. Po odstránení kliešťa je bežné, že v mieste prisatia ostane začervenanie, je to len lokálna reakcia po prisatí, nie je to známkou infekcie prenášanej kliešťami. Zvyčajne o pár dní vymizne, miesto môžete dezinfikovať dezinfekciou na báze alkoholu alebo jódu, v prípade svrbenia natierať napr. Fenistil gélom. Ak zostane zvyšok kliešťa v mieste prisatia ide o mŕtve časti ktoré nie sú infekčné, viete ich dodatočne odstrániť drobnou ihlou alebo ich telo postupne samé vylúči. Kliešťa nie je potrebné vyšetrovať, výsledky vyšetrení kliešťa nie sú pre budúcu liečbu  smerodajné. Dôležitejšie je sledovať prípadný vznik príznakov.

ČO SLEDOVAŤ PO ODSTRÁNENÍ KLIEŠŤA

Nasledujúci mesiac po odstránení kliešťa venujte pozornosť príznakom, ako sú väčšie a menlivé (migrujúce – meniace lokalizáciu) začervenanie buď v mieste prisatia alebo kdekoľvek na koži. Niekedy červený fľak v úrovni kože s centrálnym vyblednutím, horúčka, bolesť svalov, hlavy, kĺbov, chrípke podobné príznaky. Tiež treba sledovať prítomnosť nešpecifických príznakov ako horúčka, bolesti hlavy, kŕče, zmena správania, dráždivosť, porucha vedomia, prípadne iné neurologické postihnutie (ochrnutie, abnormálne pohyby, asymetria tváre).

Platné prevádzkové (ordinačné) hodiny sú uvedené len na stránke:
https://www.nasa-doktorka.sk/#ordinacne-hodiny

 

Ako sa objednať cez eČasenku

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť ráno od 7:15 hod, štvrtky od 12:00 hod
až do ukončenia vydávania časeniek v závislosti od počtu objednaných detí.

1. Vstup na dnes

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť v ten deň (dnes) ráno od 7:15 hod., štvrtky od 12:00 hod. až do ukončenia vydávania časeniek, ktoré závisí od počtu objednaných detí, kedy sa systém vypne a okno s nadpisom: Poradové číslo na dnes zmení farbu na šedú (na rozdiel od pôvodne tmavo modrej), čo znamená že v daný deň sa e-časenka nedá objednať, lebo kapacita ambulancie je naplnená.

2. Vstup na iný deň

Do poradia sa dá prihlásiť na určitý deň vopred (vydávané sú poradové čísla 4 až 8).  V prípade, že na daný deň sú už vydané časenky do č. 8, systém automaticky uzavrie možnosť objednať sa a ukáže  sa informácia: Nie je voľné číslo – na tento deň a službu už bohužiaľ nie je voľné číslo.

V tomto prípade sa dá do poradia prihlásiť nasledujúci (t.j. aktuálny) deň od 7:15, štvrtky od 12:00 ako je popisané v hornom odstavci „1. Vstup na dnes“.

V prípade, že si zadáte objednanie s privolaním: Zaradiť sa s privolaním“, Vám bude zaslaná privolávajúca – spätná SMS asi 30 min. pred plánovaným začiatkom Vášho vyšetrenia.

Dôležité upozornenie: V prípade náhle vzniknutých závažných akútnych ťažkostí (napr.: dusenie – sťažené dýchanie, zmena vedomia, správania, apatia, febrilné kŕče), keď sa nedá objednať časenka, príďte neodkladne na vyšetrenie bez objednania v čase ord. hodín pre choré deti alebo urgentný príjem – NÚDCH Kramáre, Limbová 1, Bratislava.

Ako objednávať lieky

  1. Objednať si môžete lieky, ktoré máte odporučené špecialistom, dávate si ich predpisovať aspoň druhýkrát a uvediete tam: dávkovanie lieku, meno špecialistu, dátum poslednej kontroly u neho.
  2. Objednať si môžete lieky, na ktorých ste sa s nami na ambulancii dohovorili, napr. očkovacie látky, Vigantol, alebo sme ich odporučili na dlhodobejšie užívanie a už sa Vám minuli. Tiež treba uviesť približne kedy (napr. pri poslednej návšteve) a s kým z nás ste sa dohovorili.
  3. Objednať si nemôžete lieky, o ktorých si Vy myslíte, že ich teraz Vaše dieťa potrebuje, aj keď ich v minulosti užívalo, napr. lokálne alebo celkové antibiotiká, alebo antihistaminiká (Fenistil). Objednanie receptu v takomto prípade treba urobiť mailom alebo telefonicky (kde vysvetlíte aktuálne okolnosti Vašej požiadavky)