02/ 3946 1887 | 0907 838 459 nasadoktorka2016@gmail.com NÁVOD NA OBJEDNÁVANIE

Infekcie (zápaly) horných dýchacích ciest a ich prevencia

Jesenné obdobie prináša sychravé dni a nástup detí do škôl a škôlok, čo vedie k ich zvýšenej chorobnosti. Najčastejšie prichádzajú rodičia s deťmi do pediatrickej ambulancie s ťažkosťami, ktoré popisujú: „…máme soplíky“, „zase sa nám vrátil kašeľ“, „po dvoch týždňoch išiel do škôlky a po dvoch dňoch sa mu nádcha vrátila“, „opäť sme si niečo priniesli zo škôlky“. Infekcie horných dýchacích ciest sú najčastejším ochorením detských pacientov a správny postup ich ošetrovania a liečby zo strany rodičov, ihneď od nástupu príznakov, je základom rýchleho a nekomplikovaného zvládnutia choroby.

Respiračné infekcie horných dýchacích ciest, z ktorých najbežnejšou je prechladnutie (známe tiež pod názvom nádcha resp. rinofaryngitída), sú v absolútnej väčšine prípadov spôsobené vírusmi (najčastejšie sú: rinovírusy – známych je 100 sérotypov, zriedkavejšie, RS vírusy, vírus chrípky, parainfluenza, adenovírusy, enterovírusy, metapneumovírusy a tiež koronavírusy – nie tie, ktoré spôsobujú COVID 19), na ktoré je antibiotická liečba neúčinná. To najlepšie, čo pre svoje dieťa v momente nástupu príznakov môžu rodičia urobiť, je nechať ho doma oddychovať.

Príznaky ochorenia: kýchanie,  výtok z nosa a upchatie nosa, bolesti hrdla, kašeľ, zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy sú ťažkosti, ktoré treba začať ošetrovať v domácom prostredí. Uvedené príznaky obvykle kulminujú na 3-6. deň a pomaly ustupujú 10-14 dní. Kašeľ môže pretrvávať u časti detí aj dlhšie, no postupne sa v priebehu 3-4 týždňov zmierňuje. Vyšetrenie a prehodnotenie stavu je nutné pri zhoršení príznakov u dieťaťa napr.: sťaženom dýchaní a prehĺtaní, vysokej horúčke alebo ich neobvykle dlhom pretrvávaní.

Podporná starostlivosť pri prechladnutí zahŕňa dostatočný príjem tekutín, zvlášť teplých tekutín ako čaj, slepačia polievka, preplachovanie nosa soľným roztokom, zvlhčovanie vzduchu.

Symptomatická liečba – liečba príznakov ochorenia:

 • Zvýšená teplota. Ošetrenie horúčky u dieťaťa je popísané na našej stránke: https://www.nasa-doktorka.sk/osetrenie-horucky-u-dietata
 • Výtok z nosa. Je príznakom zápalu nosovej sliznice, často odznieva ako posledný, veľakrát je zodpovedný za komplikácie, ako napríklad zápaly stredného ucha, prínosových dutín a otvára cestu bakteriálnym superinfekciám. Je preto veľmi dôležité naučiť sa robiť správnu hygienu nosovej dutiny, ktorá je riešením nielen pre akútne príznaky respiračných infekcií, ale je dôležitá ako prevencia opakovaných infekcií dýchacích ciest, či spôsob, ako spriechodniť upchatý nos u alergikov s chronickými ťažkosťami s dýchaním.
 • Prvým krokom je mechanické prepláchnutie oboch nosových dierok, najlepšie pomocou na to určenej konvičky (Rhino Horn) slaným fyziologickým roztokom alebo Vincentkou. Správnu techniku je potrebné s dieťaťom nacvičiť, návod je v nasledujúcom odkaze https://www.youtube.com/watch?v=VKKzSYYKWfI
 • U mladších pacientov, ktorý ešte nie sú schopní spolupráce, môžeme „konvičkovanie“ nahradiť nosovými sprejmi s obsahom morskej vody, ako je napríklad Sterimar alebo GripVis
 • Následne je dôležité nos poriadne vysmrkať alebo poodsávať, aby v nosovej dutine neostal žiaden prebytočný hlien.
 • Dôležitým krokom pri akútnych infekciách horných dýchacích ciest je aplikácia nosového spreju obsahujúceho dekongestíva najmä vtedy, keď je nos upchatý. Príkladom týchto liečiv sú napríklad Nasivin alebo Otrivin s vhodnou koncentráciou, podľa veku dieťaťa. Tieto liečivá sa nemajú používať dlhodobo, obvykle maximálne 7 dní, nakoľko na ne môže vzniknúť závislosť. Opätovné nasadenie nosového spreju sa odporúča až po 7 dňovej prestávke.
 • Popísaný postup ošetrenie nosovej dutiny je nutné v akútnej fáze opakovať niekoľkokrát denne.
 • Únava. Vylúčenie pacienta z detského kolektívu, dostatok spánku, obmedzenie sledovania televízie, pobytu za počítačom alebo mobilným telefónom sú najlepším predpokladom k rýchlemu zotaveniu dieťaťa.
 • Kašeľ. Infikované a zapálené dýchacie cesty pri respiračnej infekcii sa čistia a zbavujú vytvoreného sekrétu (hlienu) obranným reflexom – kašľom. Potláčanie kašľa môže viesť k retencii hlienu, zhoršeniu jeho vylučovania a tak predlžovaniu ochorenia. Na druhej strane kašeľ ovplyvňuje kvalitu spánku dieťaťa, jeho každodenné aktivity – hry ako i spánok rodičov a iných členov domácnosti. Preto je vhodné primeranou orálnou hygienou – pitím teplých tekutín napr. čaju (u detí starších ako 1 rok aj s medom) alebo slepačej polievky, prípadne cmúľaním pastiliek (u dostatočne veľkých detí, kde nehrozí ich aspirácia – vdýchnutie) brániť nadbytočnému dráždeniu dýchacích ciest, ktoré potencujú kašeľ. Výber voľno predajných liekov na tlmenie kašľa je veľmi veľký, preto ich treba uvážlivo voliť (napr. Robitussin alebo Stoptussin, ktorý okrem tlmenia dráždivého kašľa mení skladbu hlienu, a tak uľahčuje jeho vykašliavanie)

Najdôležitejšia je prevencia

Hoci transmisia (prenos) vírusov, ktoré spôsobujú prechladnutie a iné infekcie horných dýchacích ciest, je dlhodobo známa, najviac sa o nej začalo hovoriť a písať počas pandémie COVID 19 (spôsobenej novým koronavírusom SARS-CoV-2 skratka zangl. severe acute respiratory syndrome coronavirus 2). Na základe známych ciest prenosu respiračných vírusov vzniklo odporučenie – 3R: ruky, rúška, rozostupy. Jeho platnosť je univerzálna pre respiračné vírusy a aj baktérie.

Rukami prenášame vírusy na vlastnú nosovú sliznicu a do spojovkového vaku oka, potom ako sme sa dotýkali osôb (najmä ich rúk) alebo predmetov kontaminovaných vírusmi. Preto si treba ruky často dôkladne umývať alebo dezinfikovať.

Rúško (ideálne respirátor) bráni inhalácii (vdýchnutiu) ako aj vylučovaniu (vydychovaniu) drobných – vzduchom prenášaných kvapôčok, ktoré obsahujú vírus. Preto je vhodné nosiť rúško v interiéri v období, keď je výskyt respiračných infekcií vysoký a je povinnosťou ho nosiť teraz počas pandémie COVID 19.

Rozostupy bránia dopadu väčších kvapôčok s vírusmi na nosovú sliznicu a do spojovkového vaku oka, ktoré sa uvoľňujú napr. pri kýchaní. Preto je odporúčané dodržiavať rozostupy, najmä pri kontakte s infikovanými osobami, napríklad spolužiakmi v škole či škôlke.

Symptómy infekcií horných dýchacích ciest u detí

https://www.uptodate.com/contents/the-common-cold-in-children-clinical-features-and-diagnosis?search=common%20cold%20children&source=search_result&selectedTitle=2~150&usage_type=default&display_rank=2

Platné prevádzkové (ordinačné) hodiny sú uvedené len na stránke:
https://www.nasa-doktorka.sk/#ordinacne-hodiny

 

Ako sa objednať cez eČasenku

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť ráno od 7:15 hod, štvrtky od 12:00 hod
až do ukončenia vydávania časeniek v závislosti od počtu objednaných detí.

1. Vstup na dnes

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť v ten deň (dnes) ráno od 7:15 hod., štvrtky od 12:00 hod. až do ukončenia vydávania časeniek, ktoré závisí od počtu objednaných detí, kedy sa systém vypne a okno s nadpisom: Poradové číslo na dnes zmení farbu na šedú (na rozdiel od pôvodne tmavo modrej), čo znamená že v daný deň sa e-časenka nedá objednať, lebo kapacita ambulancie je naplnená.

2. Vstup na iný deň

Do poradia sa dá prihlásiť na určitý deň vopred (vydávané sú poradové čísla 4 až 8).  V prípade, že na daný deň sú už vydané časenky do č. 8, systém automaticky uzavrie možnosť objednať sa a ukáže  sa informácia: Nie je voľné číslo – na tento deň a službu už bohužiaľ nie je voľné číslo.

V tomto prípade sa dá do poradia prihlásiť nasledujúci (t.j. aktuálny) deň od 7:15, štvrtky od 12:00 ako je popisané v hornom odstavci „1. Vstup na dnes“.

V prípade, že si zadáte objednanie s privolaním: Zaradiť sa s privolaním“, Vám bude zaslaná privolávajúca – spätná SMS asi 30 min. pred plánovaným začiatkom Vášho vyšetrenia.

Dôležité upozornenie: V prípade náhle vzniknutých závažných akútnych ťažkostí (napr.: dusenie – sťažené dýchanie, zmena vedomia, správania, apatia, febrilné kŕče), keď sa nedá objednať časenka, príďte neodkladne na vyšetrenie bez objednania v čase ord. hodín pre choré deti alebo urgentný príjem – NÚDCH Kramáre, Limbová 1, Bratislava.

Ako objednávať lieky

 1. Objednať si môžete lieky, ktoré máte odporučené špecialistom, dávate si ich predpisovať aspoň druhýkrát a uvediete tam: dávkovanie lieku, meno špecialistu, dátum poslednej kontroly u neho.
 2. Objednať si môžete lieky, na ktorých ste sa s nami na ambulancii dohovorili, napr. očkovacie látky, Vigantol, alebo sme ich odporučili na dlhodobejšie užívanie a už sa Vám minuli. Tiež treba uviesť približne kedy (napr. pri poslednej návšteve) a s kým z nás ste sa dohovorili.
 3. Objednať si nemôžete lieky, o ktorých si Vy myslíte, že ich teraz Vaše dieťa potrebuje, aj keď ich v minulosti užívalo, napr. lokálne alebo celkové antibiotiká, alebo antihistaminiká (Fenistil). Objednanie receptu v takomto prípade treba urobiť mailom alebo telefonicky (kde vysvetlíte aktuálne okolnosti Vašej požiadavky)