02/ 3946 1887 | 0907 838 459 nasadoktorka2016@gmail.com NÁVOD NA OBJEDNÁVANIE

Postup perorálnej rehydratácie pri vracaní a/alebo hnačkách

Deti do 1. roka (dojčené deti a deti kŕmené umelou mliečnou formulou)

Dojčenie pri rehydratácii neprerušujeme, vhodné je podávanie menšieho množstva materského mlieka v častejších intervaloch podľa tolerancie. Umelé mlieko prípadne iný rehydratačný roztok (Kulíšek, WHO roztok), dojčenskú vodu alebo slabý čierny čaj osladený hroznovým cukrom (Glukopur) podávame pomocou lyžičky alebo striekačkou.

Na základe našich skúseností (pre zjednodušenie publikovaných odporúčaní: 1 čajová lyžička každú 1-2 minúty) môžu byť podávané 2-3 čajové lyžičky každých 10-15 minút – približne do objemu 50-100 ml/kg za 4 hodiny. Po opakovanom vracaní nepodávať nič aspoň ½ -1 hodinu, na ukľudnenie podráždeného žalúdka. Dávky tekutín musia byť podávané postupne v malom množstve, pretože akumulácia väčšieho objemu tekutín v žalúdku môže vyvolať opätovné vracanie. Pri zlepšenej tolerancii mlieka alebo iných rehydratačných tekutín je možné asi o 6 – 8 hodín pridať malé množstvo tuhej stravy zo zavedených príkrmov, pri pretrvávajúcej hnačke najmä banán, ryžu, varenú mrkvu.

Deti od 1. roka

Deťom od 1. roku života odporúčame na základe našich skúseností podávať 1 – 5 čajových lyžičiek rehydratačného roztoku (Kulíšek, WHO roztok), neperlivej minerálky alebo slabého čierneho čaju osladeného hroznovým cukrom (Glukopur) každých 10-15 minút – približne do objemu 50-100 ml/kg za 4 hodiny podľa tolerancie. Po opakovanom vracaní nepodávať nič aspoň ½ -1 hodinu, na ukľudnenie podráždeného žalúdka. Dávky tekutín musia byť podávané postupne v malom množstve, pretože akumulácia väčšieho objemu tekutín v žalúdku môže vyvolať opätovné vracanie. Pri zlepšenej tolerancii rehydratačných tekutín skúsime o 5 – 8 hodín podať malé množstvo nedráždivej resp. protihnačkovej stravy (sucháre, piškóty, slabší vývar: mrkvovo-mäsový, ryža, varené zemiaky).

Ak sa asi do 8 hodín nepodarí u dieťaťa obnoviť perorálny príjem tekutín, alebo sa jeho celkový stav zhoršuje, je nutné vyšetrenie dieťaťa lekárom.

V prípade pridružených hnačiek okrem rehydratácie (pomalé podávanie tekutín lyžičkou alebo striekačkou) podávame aj nedráždivú, protihnačkovú diétu a probiotiká (Enterol). Umelé mlieko odporúčame zarábať do ryžového odvaru namiesto vody a dojčeným deťom odporúčame pred kŕmením podávať pár čajových lyžičiek ryžového odvaru, ktorý môže redukovať hnačky.

Protihnačková diéta s nižším obsahom tukov (teda aj mlieka a mliečnych výrobkov) a jednoduchých cukrov, v minulosti nazývaná aj „BRMJ diéta“ (banány, ryža, varená mrkva, strúhané jablko), je podľa našich skúseností vhodná najmä v prvých dňoch hnačiek. Následne treba začať s bezlaktózovými produktami. Tekutiny je vhodné sladiť hroznovým cukrom (1/2 – 1 čajová lyžička na 100 ml).

Odporúčané jedlá:

Zelenina – mrkva, ryža, zemiak, tekvica, cuketa varené alebo dusené na vode

Ovocie – banán (pučený – mixovaný), strúhané jablko bez šupky

Mäso – chudé napr. kuracie, morčacie, teľacie, rybie filé varené, ideálne pomleté alebo mixované

Pečivo – sucháre, jednodňové pečivo, ryžové chlebíky, soletky, bezvaječná cestovina,  ryžové rezance.

Recept na ryžový odvar  1 liter

  • 50 g ryže (2 polievkové lyžice), 2 litre vody

Ryžu prepláchnuť v studenej vode. Variť 1 – 1,5 hodiny v 2 litroch vody. Po uvarení precediť ryžu cez sitko (alebo rozmixovať) a doplniť do litra prevarenou vodou. V chladničke skladovať maximálne 24 hodín.

Nechutenstvo je v tomto stave prirodzené, preto nikdy dieťa nenútime nasilu jesť .

Pravidelné ponúkanie tekutín je ale naopak nevyhnutné k zabezpečeniu dostatočnej hydratácie a je kľúčom k tomu , aby dieťa nemuselo byť prijaté do nemocnice na intravenóznu rehydratačnú liečbu.

Kedy vyhľadať pri vracaní a hnačke lekára?

v prípade ak sa u dieťaťa prejavia známky dehydratácie, silná bolesť brucha, prímes krvi v stolici alebo zvratkoch, u dojčiat do 6. mesiacov vracanie silným prúdom (nie odgrckávanie) po každom kŕmení.

Známky dehydratácie          

  • suché sliznice, jazyk, pery
  • únava, malátnosť, apatia
  • znížené močenie – malé porcie tmavého moču, interval močenia viac ako 6 – 8 hodín resp. menej ako 6 pomočených plienok
  • chladné končatiny
  • vpadnutá fontanela
  • znížená elasticita kože viditeľná hlavne na bruchu
  • pri plači neprítomné slzy
Predošlý článok

Ďalší článok

Platné prevádzkové (ordinačné) hodiny sú uvedené len na stránke:
https://www.nasa-doktorka.sk/#ordinacne-hodiny

 

Ako sa objednať cez eČasenku

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť ráno od 7:15 hod, štvrtky od 12:00 hod
až do ukončenia vydávania časeniek v závislosti od počtu objednaných detí.

1. Vstup na dnes

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť v ten deň (dnes) ráno od 7:15 hod., štvrtky od 12:00 hod. až do ukončenia vydávania časeniek, ktoré závisí od počtu objednaných detí, kedy sa systém vypne a okno s nadpisom: Poradové číslo na dnes zmení farbu na šedú (na rozdiel od pôvodne tmavo modrej), čo znamená že v daný deň sa e-časenka nedá objednať, lebo kapacita ambulancie je naplnená.

2. Vstup na iný deň

Do poradia sa dá prihlásiť aj deň vopred (vydávané sú poradové čísla 4 až 8). V prípade, že na daný deň sú už vydané časenky do č. 8, systém automaticky uzavrie možnosť objednať sa a ukáže  sa informácia: Nie je voľné číslo – na tento deň a službu už bohužiaľ nie je voľné číslo.

V tomto prípade sa dá do poradia prihlásiť nasledujúci (t.j. aktuálny) deň od 7:15, štvrtky od 12:00 ako je popisané v hornom odstavci „1. Vstup na dnes“.

V prípade, že si zadáte objednanie s privolaním: Zaradiť sa s privolaním“, Vám bude zaslaná privolávajúca – spätná SMS asi 30 min. pred plánovaným začiatkom Vášho vyšetrenia.

Dôležité upozornenie: V prípade náhle vzniknutých závažných akútnych ťažkostí (napr.: dusenie – sťažené dýchanie, zmena vedomia, správania, apatia, febrilné kŕče), keď sa nedá objednať časenka, príďte neodkladne na vyšetrenie bez objednania v čase ord. hodín pre choré deti alebo urgentný príjem – NÚDCH Kramáre, Limbová 1, Bratislava.

Ako objednávať lieky

  1. Objednať si môžete lieky, ktoré máte odporučené špecialistom, dávate si ich predpisovať aspoň druhýkrát a uvediete tam: dávkovanie lieku, meno špecialistu, dátum poslednej kontroly u neho.
  2. Objednať si môžete lieky, na ktorých ste sa s nami na ambulancii dohovorili, napr. očkovacie látky, Vigantol, alebo sme ich odporučili na dlhodobejšie užívanie a už sa Vám minuli. Tiež treba uviesť približne kedy (napr. pri poslednej návšteve) a s kým z nás ste sa dohovorili.
  3. Objednať si nemôžete lieky, o ktorých si Vy myslíte, že ich teraz Vaše dieťa potrebuje, aj keď ich v minulosti užívalo, napr. lokálne alebo celkové antibiotiká, alebo antihistaminiká (Fenistil). Objednanie receptu v takomto prípade treba urobiť mailom alebo telefonicky (kde vysvetlíte aktuálne okolnosti Vašej požiadavky)