02/ 3946 1887 | 0907 838 459 nasadoktorka2016@gmail.com NÁVOD NA OBJEDNÁVANIE

Ošetrenie horúčky u dieťaťa

(prvá pomoc, pred návštevou lekára a vyšetrením dieťaťa)

Horúčka  je sprievodným príznakom mnohých chorôb – u detí najčastejšie vírusových alebo bakteriálnych infekcií. 

Normálna telesná teplota obvykle uvádzaná ako teplota do 37°C fyziologicky kolíše počas dňa, najnižšia je o 4-tej hodine, najvyššia o 17-tej hodine. U dojčiat a detí sa udáva rozsah normálnej teploty obvykle od 36,6°C do 37,2°C.

Objektívny údaj o teplote získame len správnym meraním teploty teplomerom, neriadime sa len odhadom teploty odhadom – pohmatom.

Na trhu sú v súčasnosti rôzne druhy teplomerov: digitálne kontaktné, bezdotykové infračervené ako aj bezortuťové sklenené teplomery s kvapalinou (lieh alebo gálium), ktoré sa javia najspoľahlivejšie.

Spôsob meraniaNormálna teplotaZvýšená  teplota (subfebrilita)HorúčkaHyperpyrexia
Rektálne (v konečníku)do 37,5°C37,5°C – 38,5°C38,5°C – 41,5°Cnad 41,5°C
Axilárne (pod pazuchou)do 37°C37°C – 38°C38°C – 41°Cnad 41°C

Najobjektívnejšie meranie teploty u dojčiat a batoliat je  v konečníku, pričom sa od nameranej teploty odpočíta 0,5°C.

Pri mierne zvýšenej teplote do 38 °C nepodávame lieky na znižovanie teploty. Dieťa má byť v domácom prostredí, kde dbáme na dostatočný prívod tekutín a opakovaným meraním teploty sledujeme jej vývoj.

Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa medikamentózna liečba horúčky u detí začína pri teplote nad 38°C nameranej v podpazuší. Dieťa počas horúčky treba obliekať do ľahkého bavlneného odevu a ak sa spotí, okamžite ho treba prezliecť. V noci je vhodné prikrývať ho len ľahkou prikrývkou.

Pri horúčke podávame lieky na báze:

  • paracetamolu (Paralen, Panadol) v dávke 15 mg/kg telesnej hmotnosti a dávku, ktorú môžeme zopakovať najskôr o 6 hodín. Podávame vo forme sirupu, čapíka alebo tablety.
  • a ibuprofenu (Nurofen, Brufen, Ibalgin), ktorý podávame v dávke 7 mg/kg hmotnosti a dávku, ktorú môžeme zopakovať najskôr o 6 hodín. Podávame vo forme sirupu, čapíka alebo tablety.
  • Pri vysokých teplotách s krátkym poklesom, môžeme tieto účinné látky striedať s intervalom 3-4 hodiny
  • Deťom do 15 rokov nepodávame lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (Acylpyrín, Aspirín)!

Fyzikálne metódy chladenia – vhodné pri teplote nad 39°C

účinnými prostriedkami na znižovanie teploty sú zábaly a sprchovanie tela dieťaťa.

Postup pri zábaloch

  • Vhodnú tkaninu (uterák, plienka, plachta) namočte do vody 25 °C teplej, dobre vyžmýkajte a obtočte okolo hrudníka  (ruky a nohy dieťatka vynecháme). Potom dieťa zabaľte do suchej prikrývky.
  • Zábal aplikujte dieťaťu na 10 až 15 minút a zopakujeme ho 3 až 4 krát. Odporučená teplota okolia je 24 °C. Pri ukladaní do zábalu dieťa zväčša plače, ale plač utíchne po prvých chvíľach v zábale, dieťa sa cíti lepšie.

Postup pri sprchovaní

  • Sprchovať začnite od nôh postupne smerom hore tak, aby ste dieťa ochladzovali postupne.
  • Vodu treba nechať z kože odpariť, dieťa následne len zľahka zabaliť do osušky alebo do plachty.
Predošlý článok

Ďalší článok

Platné prevádzkové (ordinačné) hodiny sú uvedené len na stránke:
https://www.nasa-doktorka.sk/#ordinacne-hodiny

 

Ako sa objednať cez eČasenku

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť ráno od 7:15 hod, štvrtky od 12:00 hod
až do ukončenia vydávania časeniek v závislosti od počtu objednaných detí.

1. Vstup na dnes

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť v ten deň (dnes) ráno od 7:15 hod., štvrtky od 12:00 hod. až do ukončenia vydávania časeniek, ktoré závisí od počtu objednaných detí, kedy sa systém vypne a okno s nadpisom: Poradové číslo na dnes zmení farbu na šedú (na rozdiel od pôvodne tmavo modrej), čo znamená že v daný deň sa e-časenka nedá objednať, lebo kapacita ambulancie je naplnená.

Na daný (dnešný) deň sa dá tiež prihlásiť v ten deň ráno od 7:15 hod, štvrtky od 12:00 hod. až do ukončenia vydávania časeniek v závislosti od počtu objednaných detí, priamo v čakárni našej ambulancie – vytlačením poradového lístka – tento spôsob teraz v čase koronavírusovej pandémie NEODPORÚČAME, keďže počet osôb v ambulancii má byť limitovaný. Ak si týmto spôsom časenku vytlačíte, treba o tom ihneď informovať sestričku.

2. Vstup na iný deň

Do poradia sa dá prihlásiť na určitý deň vopred (vydávané sú poradové čísla 4 až 8).  V prípade, že na daný deň sú už vydané časenky do č. 8, systém automaticky uzavrie možnosť objednať sa a ukáže  sa informácia: Nie je voľné číslo – na tento deň a službu už bohužiaľ nie je voľné číslo.

V tomto prípade sa dá do poradia prihlásiť nasledujúci (t.j. aktuálny) deň od 7:15, štvrtky od 12:00 ako je popisané v hornom odstavci „1. Vstup na dnes“.

V prípade, že si zadáte objednanie s privolaním: Zaradiť sa s privolaním“, Vám bude zaslaná privolávajúca – spätná SMS asi 30 min. pred plánovaným začiatkom Vášho vyšetrenia.

Dôležité upozornenie: V prípade náhle vzniknutých závažných akútnych ťažkostí (napr.: dusenie – sťažené dýchanie, zmena vedomia, správania, apatia, febrilné kŕče), keď sa nedá objednať časenka, kontaktujte neodkladne našu ambulanciu telefonicky alebo osobne!

Ako objednávať lieky

  1. Objednať si môžete lieky, ktoré máte odporučené špecialistom, dávate si ich predpisovať aspoň druhýkrát a uvediete tam: dávkovanie lieku, meno špecialistu, dátum poslednej kontroly u neho.
  2. Objednať si môžete lieky, na ktorých ste sa s nami na ambulancii dohovorili, napr. očkovacie látky, Vigantol, alebo sme ich odporučili na dlhodobejšie užívanie a už sa Vám minuli. Tiež treba uviesť približne kedy (napr. pri poslednej návšteve) a s kým z nás ste sa dohovorili.
  3. Objednať si nemôžete lieky, o ktorých si Vy myslíte, že ich teraz Vaše dieťa potrebuje, aj keď ich v minulosti užívalo, napr. lokálne alebo celkové antibiotiká, alebo antihistaminiká (Fenistil). Objednanie receptu v takomto prípade treba urobiť mailom alebo telefonicky (kde vysvetlíte aktuálne okolnosti Vašej požiadavky)