02/ 3946 1887 | 0907 838 459 nasadoktorka2016@gmail.com NÁVOD NA OBJEDNÁVANIE

Ošetrenie horúčky u dieťaťa

(prvá pomoc, pred návštevou lekára a vyšetrením dieťaťa)

Horúčka  je sprievodným príznakom mnohých chorôb – u detí najčastejšie vírusových alebo bakteriálnych infekcií. 

Normálna telesná teplota obvykle uvádzaná ako teplota do 37°C fyziologicky kolíše počas dňa, najnižšia je o 4-tej hodine, najvyššia o 17-tej hodine. U dojčiat a detí sa udáva rozsah normálnej teploty obvykle od 36,6°C do 37,2°C.

Objektívny údaj o teplote získame len správnym meraním teploty teplomerom, neriadime sa len odhadom teploty odhadom – pohmatom.

Na trhu sú v súčasnosti rôzne druhy teplomerov: digitálne kontaktné, bezdotykové infračervené ako aj bezortuťové sklenené teplomery s kvapalinou (lieh alebo gálium), ktoré sa javia najspoľahlivejšie.

Spôsob meraniaNormálna teplotaZvýšená  teplota (subfebrilita)HorúčkaHyperpyrexia
Rektálne (v konečníku)do 37,5°C37,5°C – 38,5°C38,5°C – 41,5°Cnad 41,5°C
Axilárne (pod pazuchou)do 37°C37°C – 38°C38°C – 41°Cnad 41°C

Najobjektívnejšie meranie teploty u dojčiat a batoliat je  v konečníku, pričom sa od nameranej teploty odpočíta 0,5°C.

Pri mierne zvýšenej teplote do 38 °C nepodávame lieky na znižovanie teploty. Dieťa má byť v domácom prostredí, kde dbáme na dostatočný prívod tekutín a opakovaným meraním teploty sledujeme jej vývoj.

Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa medikamentózna liečba horúčky u detí začína pri teplote nad 38°C nameranej v podpazuší. Dieťa počas horúčky treba obliekať do ľahkého bavlneného odevu a ak sa spotí, okamžite ho treba prezliecť. V noci je vhodné prikrývať ho len ľahkou prikrývkou.

Pri horúčke podávame lieky na báze:

 • paracetamolu (Paralen, Panadol) v dávke 15 mg/kg telesnej hmotnosti a dávku, ktorú môžeme zopakovať najskôr o 6 hodín. Podávame vo forme sirupu, čapíka alebo tablety.
 • a ibuprofenu (Nurofen, Brufen, Ibalgin), ktorý podávame v dávke 7 mg/kg hmotnosti a dávku, ktorú môžeme zopakovať najskôr o 6 hodín. Podávame vo forme sirupu, čapíka alebo tablety.
 • Pri vysokých teplotách s krátkym poklesom, môžeme tieto účinné látky striedať s intervalom 3-4 hodiny
 • Deťom do 15 rokov nepodávame lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (Acylpyrín, Aspirín)!

Fyzikálne metódy chladenia – vhodné pri teplote nad 39°C

účinnými prostriedkami na znižovanie teploty sú zábaly a sprchovanie tela dieťaťa.

Postup pri zábaloch

 • Vhodnú tkaninu (uterák, plienka, plachta) namočte do vody 25 °C teplej, dobre vyžmýkajte a obtočte okolo hrudníka  (ruky a nohy dieťatka vynecháme). Potom dieťa zabaľte do suchej prikrývky.
 • Zábal aplikujte dieťaťu na 10 až 15 minút a zopakujeme ho 3 až 4 krát. Odporučená teplota okolia je 24 °C. Pri ukladaní do zábalu dieťa zväčša plače, ale plač utíchne po prvých chvíľach v zábale, dieťa sa cíti lepšie.

Postup pri sprchovaní

 • Sprchovať začnite od nôh postupne smerom hore tak, aby ste dieťa ochladzovali postupne.
 • Vodu treba nechať z kože odpariť, dieťa následne len zľahka zabaliť do osušky alebo do plachty.
Predošlý článok

Ďalší článok

Platné prevádzkové (ordinačné) hodiny sú uvedené len na stránke:
https://www.nasa-doktorka.sk/#ordinacne-hodiny

 

Ako sa objednať cez eČasenku

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť ráno od 7:15 hod, štvrtky od 12:00 hod
až do ukončenia vydávania časeniek v závislosti od počtu objednaných detí.

1. Vstup na dnes

Na daný (dnešný) deň sa dá prihlásiť v ten deň (dnes) ráno od 7:15 hod., štvrtky od 12:00 hod. až do ukončenia vydávania časeniek, ktoré závisí od počtu objednaných detí, kedy sa systém vypne a okno s nadpisom: Poradové číslo na dnes zmení farbu na šedú (na rozdiel od pôvodne tmavo modrej), čo znamená že v daný deň sa e-časenka nedá objednať, lebo kapacita ambulancie je naplnená.

2. Vstup na iný deň

Do poradia sa dá prihlásiť na určitý deň vopred (vydávané sú poradové čísla 4 až 8).  V prípade, že na daný deň sú už vydané časenky do č. 8, systém automaticky uzavrie možnosť objednať sa a ukáže  sa informácia: Nie je voľné číslo – na tento deň a službu už bohužiaľ nie je voľné číslo.

V tomto prípade sa dá do poradia prihlásiť nasledujúci (t.j. aktuálny) deň od 7:15, štvrtky od 12:00 ako je popisané v hornom odstavci „1. Vstup na dnes“.

V prípade, že si zadáte objednanie s privolaním: Zaradiť sa s privolaním“, Vám bude zaslaná privolávajúca – spätná SMS asi 30 min. pred plánovaným začiatkom Vášho vyšetrenia.

Dôležité upozornenie: V prípade náhle vzniknutých závažných akútnych ťažkostí (napr.: dusenie – sťažené dýchanie, zmena vedomia, správania, apatia, febrilné kŕče), keď sa nedá objednať časenka, príďte neodkladne na vyšetrenie bez objednania v čase ord. hodín pre choré deti alebo urgentný príjem – NÚDCH Kramáre, Limbová 1, Bratislava.

Ako objednávať lieky

 1. Objednať si môžete lieky, ktoré máte odporučené špecialistom, dávate si ich predpisovať aspoň druhýkrát a uvediete tam: dávkovanie lieku, meno špecialistu, dátum poslednej kontroly u neho.
 2. Objednať si môžete lieky, na ktorých ste sa s nami na ambulancii dohovorili, napr. očkovacie látky, Vigantol, alebo sme ich odporučili na dlhodobejšie užívanie a už sa Vám minuli. Tiež treba uviesť približne kedy (napr. pri poslednej návšteve) a s kým z nás ste sa dohovorili.
 3. Objednať si nemôžete lieky, o ktorých si Vy myslíte, že ich teraz Vaše dieťa potrebuje, aj keď ich v minulosti užívalo, napr. lokálne alebo celkové antibiotiká, alebo antihistaminiká (Fenistil). Objednanie receptu v takomto prípade treba urobiť mailom alebo telefonicky (kde vysvetlíte aktuálne okolnosti Vašej požiadavky)